2012. június 23., szombat

Szovjet förmedvény vagy élhető, zöld város?


Ha Kalinyingrád szóba kerül, általában azt szokták mondani: „az egy borzasztó ronda város, semmi nem maradt a német épületekből, a szovjetek lerombolták meg elrondították az egészet”.
A második világháború alatt és után Königsberg épületeinek nagy része valóban megsemmisült. A háború alatt az angol bombázások miatt, később pedig a szovjet hatóságok tudatosan pusztítottak mindent, ami a német múltra emlékeztetett. Például a német lovagrend egykori kastélyának romjai egészen 1968-ig álltak, amíg fel nem robbantották őket, hogy megépítsék a helyükön a Szovjetek Házát.
Ehhez képest meglepően sok műemlék megmaradt, így, noha a régi Königsberg hangulatának, az óváros szűk utcácskáinak nyoma sincs, jó pár épületet találhatunk, amelyek a német időszakra emlékezetnek, ami más szovjet városokról nem mondható el. Tehát a förmedvényjelleg csak relatív.
Viszonylag sok megőrződött az erődítményekből, főleg a város széliek (Wrangelturm, Dohnaturm, Rossgärtner Tor, Königstor, Sackheimer Tor, Sternwartebastei, Friedländer Tor, Branderburger Tor, Friedrichsburger Tor).

 Königstor, a legszebb megmaradt erődítmény

A hely mindig is katonai város volt: a porosz korszakban erődváros, majd a Szovjetunió/Oroszország előretolt hadállása (ma is rengeteg katonát és tengerészt látni az utcán). Több hullámban több erődítménygyűrűt építettek a város köré. Az 1900-as évek elejére a hadászat fejlődésével ezek elvesztették jelentőségüket, ekkor kertészeti szakemberek segítségével parkövezetté alakították őket. A megmaradt „romantikus” erődítmények aztán ismét hadászati szerepet játszottak a második világháborúban: a várost erődnek minősítették. Mindössze egyetlen objektum van, amelyet állítólag ma is katonai célokra használnak, a Sternwartebastei (Asztronomicseszkij basztion).

 Sternwartebastei

Ennek eredményeképpen parkövezet alakult ki a város körül, amely még tovább növekedett annak révén, hogy a lerombolt épületek helyére nem mindig építettek újakat, hanem parkosították az üres területeket. Ennek köszönhetően a város egyharmadát parkok és zöldterületek alkotják. 
Az erődök közül érdekes történet fűződik a Rossgaertner Torhoz. Állítólag Münchausen báró (aki pedig létező személy volt), szentpétervári szolgálatából hazafelé tartva betért az itt található sörözőbe. Azonban nem volt nála elég pénz, hogy kifizesse a cechet, és megígérte a kocsmárosnak, hogy alkalomadtán megadja. Alkalom viszont sosem adódott ;) Jóval később egy delegáció kereste fel a kocsma akkori tulajdonosát Münchhausen szülővárosából, Bodenwerderből, és átnyújtottak neki egy III. Vilmos-korabeli tallért. (a mai értéke kb. 1000 USD) 

Rossgärtner Tor

A delegáció felkereste a Világóceán Múzeumát is, ahol megtekintették annak a bálnának a csontvázát, amelyről Münchhausen azt állította, hogy lenyelte őt. Münchhausen báró olyan jelentős személyiségnek számít Königsbergben, hogy emlékművet is emeltek neki, íme: (A műalkotás azt ábrázolja, amikor a báró egy ágyúgolyón elrepült a török táborba.)


Na de ezután a kis kultúrtörténeti kitérő után vissza a városképhez. A szovjet csúfítás emblematikus objektuma a Szovjetek háza. A Lonely Planet szerint a világ egyik legrondább épülete, legalábbis a szovjet építészet remekei között... A königsbergi kastély felrobbantása után kezdődött meg az építése. Nem pontosan azon a helyen áll, ahol a kastély volt, hanem valamivel keletebbre. Eredetileg közigazgatási épület lett volna. A tervezőket Oscar Niemeyer egy épülete (valószínűleg a brazil parlamentihlette, aki Brazília új fővárosának, Brazíliavárosnak a terveit készítette. Az építkezés sosem fejeződött be. Problémát okozott többek között a mocsaras talaj, amely nem elég szilárd, hogy megtartson egy ekkora épületet. Gondok voltak a finanszírozással is, a tervezett 28 emelet helyett végül csak 21-et építettek. A ’80-as évek második felében, amikor már 95%-ban kész volt, abbamaradt az építkezés. 2005-ben, a város 750 éves évfordulójára kívülről kicsit kipofozták az épületet, beüvegezték az ablakokat, világoskékre festették a falakat, de belül továbbra sincs befejezve. A helybeliek „elásott robotnak” hívják: egy bizonyos nézetből valóan úgy néz ki, mint egy óriási robot feje. Nevezik ironikusan Új Könisgbergi Kastélynak és egyszerűen csak Szörnynek. 2011. novemberében Nyikolaj Cukanov, a Kalinyingrádi Terület kormányzója „a város szégyenének” nevezte az épületet, amelyet szerinte le kell bontani, a helyén pedig, ahol valamikor a Királyi Kastély állt, ismét a Királyi Kastélynak kell állnia.
  
a Szovjetek Háza

az egykori königsbergi kastély

Nos, a fentiekre való tekintettel megállapíthatjuk, hogy Kalinyingrád semmilyen másik városhoz nem hasonlítható: a szovjet építészet jellegtelen alkotásai állandó kontrasztot képeznek a német kor maradványaival, a téglagótikával, és a sablonos betonkreálmányok között minduntalan felsejlik egy elsüllyedt világ; ez a két réteg állandó dialógusban áll egymással. Ezen felül pedig belengi a várost Kantnak, a hely emblematikus figurájának és egy kihalt népnek a titokzatos óporoszoknak az emléke is.